12.01.2013

Parmaksız eldivenim

 Her ne kadar örgüde çok iddialı olmasam da 6-7 yaşından beri örmüşlüğüm de vardır. O yaşlarımda yaşadığımız köyde en çok gördüğüm ve hatırladığım el işi manzarası (özellikle kış günlerinde) kirmenle yün eğiren ve eğrilen yünle çorap ören kadınlar. Çok hoşuma giderdi o görüntüler. 5 şişle örgüyü o zamanlardan hatırlıyorum ama hiç örmemiştim. Bu nedenle kolay bir şey örmek istedim ve bu parmaksız eldivene başladım. İpim ve şişlerim ince olduğu için 48 ilmekle başladım ve ilmekleri 4 şişe paylaştırdım.


5 Cm. iki ters iki düz lastik ördüm. Daha sonra hem düze hem de 2 ilmek kahverengi 2 ilmek mavi örerek 2 sıradan sonra mavi ipe geçtim. 10 Cm. düz ördükten sonra başparmak boşluğu için geri dönerek 7-8 sıra ördüm. Boşluğu birleştirerek 2 sıra daha düz ördüm.

Tekrar kahverengiye ve lastiğe geçtim. 5 Cm. lastikten sonra da bitirdim.

Giydikten sonra anladım ki parmaksız eldiven giymek çok rahatmış. Parmaklar açıkta kaldığı için parmaklı eldivenlerde yaşanan kavrayamama hissi yaşanmıyor. Herşeyi yapabiliyorsunuz :-)

Ben 5 şişle örmeyi hiç kimseye sormadan, kendi kendime öğrendiğim için çocuklar gibi sevinerek ördüm. Umarım örmek isteyenlere bu yazımla yardımcı olabilmişimdir.
15 yorum:

 1. Çok güzel olmuş :) Ben de hiç denemedim 5 şişle örgüyü annanemler hep çorap patik falan örerler de hayranlıkla izlerim ama ben 5 şişi elimde bile tutmadım :) Çok güzel olmuş şekli ve rengi de çok beğendim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şenay örgüye başladıktan bir süre sonra şişler insanın elinde yerini buluyor ve kolaylaşıyor.Tavsiye ederim ve teşekkür ederim.

   Sil
 2. Çok güzel olmuş ellerine sağlık , bana çok zahmetli gelir 5 şiş , ama sanki yukarıdaki fotoyu gördükten sonra dünyanın en kolay örgü yöntemi gibi hissettim :) güle güle kullan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yukarıda Şenay'a da yazdım. Örgüye başladıktan bir süre sonra şişler elde en uygun yeri buluyor ve kolaylaşıyor. Tabiki 2 şiş kadar seri örülmüyor ama zevkli.
   Çok teşekkür ederim ziyaretin ve yorumun için :)

   Sil
 3. cok guzel olmuş canım..bende 5 sısle ormeyı kendım ögrendım demek bır sure sonra örgude de asama kaydedılıyor:))9

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de tecrübe dedikleri bu aşamalar Serpil'ciğim. Teşekkür ederim :)

   Sil
 4. Çok güzel olmuşlar, bir ara annem de merak sarmıştı bu eldivenlere.. :] Her yer renk renk eldiven olmuştu.Hala da duruyorlar. :] Ama seninkinin renkleri çok hoş olmuş. :] Mavi ve kahverenginin birbirine yakışacağını tahmin etmezdim. Ama oluyormuş işte. :] Tekrar ellerine sağlık. :]

  YanıtlaSil
 5. çok güzel olmuş, ellerine sağlık

  YanıtlaSil
 6. bunun iki şişle örülenini örüp sonra da dikip yaptım, ama seninki daha hoş durmuş. 5 şişle daha şık duruyor. eee benim annem beş şişle ne çoraplar örüyor ben ona niye ördürmedim şimdiye kadar yahuu dememe neden oldun :)
  benim jeton yeni düştü bee !!
  ellerine sağlık çok güzel olmuş.

  YanıtlaSil
 7. Senin jetonu parlatmak lazım Filizciğim. Öyle bir annen var ve değerlendirmiyorsun ;-)
  Çok teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 8. he valla jetonlu telefonlar kalkınca benim jetonda paslanmış canım :)
  iyi bir parlatıcı lazım :)

  YanıtlaSil
 9. Ellerine sağlık çok güzel olmuş,ben de 5 şiş ile örmeği zor da olsa öğrendim,yanlız takıldığım konu şu parmak nasıl yapılıyor.

  düz ördükten sonra başparmak boşluğu için geri dönerek 7-8 sıra ördüm. Boşluğu birleştirerek 2 sıra daha düz ördüm.

  Bu bölümü anlamadım desem kızmazsın inşallah.

  Sevgiler...

  YanıtlaSil